تبلیغات
http://up.vatandownload.com/images/r3s7li8ghqlf43sto89a.gif kaka - نابغه‌ی تنهایی که هرگز فراموش نمی‌شود............
فقط کاکا

نابغه‌ی تنهایی که هرگز فراموش نمی‌شود............

جمعه 22 مهر 1390 05:31 ب.ظ

نویسنده : فاطمه kaka

میدونم این مطلبی که گذاشتم به فوتبال ربطی نداره اما واقعا برام مهم بود که گذاشتم.........

گروه خارجی: استیو جابز که نابغه‌ی ‏تنها نامیده می‏‌شد؛ موفق گشت در کمتر از سه دهه تغییر و تحولات عمیقی در صنعت ارتباطات و جهان فن‏ آوری‏های نوین و کامپیوتر پدید آورد.

جابز ۵۶ ساله، یکی از پیشروترین مدیران در زمینه‌ی توسعه‌ی فن آوری نوین و یکی از موفق‌ترین آن‌ها در عرصه‌ی تجاری بود.

او برای بسیاری نماد نبوغ و امید بود. کسی که سال‌ها با سرطان لوزالمعده جنگید و هم‌زمان شرکت اپل را به موفقیت‌های بزرگی رساند.

آی پد ۲، آخرین محصول شرکت اپل بود که توسط استیو جابز معرفی شد. محصولی که بار دیگر توجه علاقه مندان به استفاده از فن آوری‌های نوین را جلب کرد و هواداران را به تحسین وا داشت.

او برای آخرین بار بروی صحنه رفت و گفت که دلش می‌خواهد این محصول را خودش معرفی کند
 

گروه خارجی: استیو جابز که نابغه‌ی ‏تنها نامیده می‏‌شد؛ موفق گشت در کمتر از سه دهه تغییر و تحولات عمیقی در صنعت ارتباطات و جهان فن‏ آوری‏های نوین و کامپیوتر پدید آورد.

جابز ۵۶ ساله، یکی از پیشروترین مدیران در زمینه‌ی توسعه‌ی فن آوری نوین و یکی از موفق‌ترین آن‌ها در عرصه‌ی تجاری بود.

او برای بسیاری نماد نبوغ و امید بود. کسی که سال‌ها با سرطان لوزالمعده جنگید و هم‌زمان شرکت اپل را به موفقیت‌های بزرگی رساند.

آی پد ۲، آخرین محصول شرکت اپل بود که توسط استیو جابز معرفی شد. محصولی که بار دیگر توجه علاقه مندان به استفاده از فن آوری‌های نوین را جلب کرد و هواداران را به تحسین وا داشت.

او برای آخرین بار بروی صحنه رفت و گفت که دلش می‌خواهد این محصول را خودش معرفی کند.

هواداران استیو جابز ساعتی پس از شنیدن خبر درگذشت وی در مقابل منزلش در کالیفرنیا و نیز ساختمان شرکت اپل جمع شدند و با روشن کردن شمع و تقدیم گل، یاد و خاطره‌ی او را گرامی داشتند.

استیو جابز که در سال‏‌های اخیر، بار اول از سرطان پروستات نجات پیدا کرده بود؛ در سال ۲۰۰۹ موفق شد به لطف پیوند کلیه، بار دیگر از چنگ این بیماری جان سالم به ‏در برد؛ ولی این‏‌بار سرطان از وی قوی‏‌تر بود و نابغه‌ی ‏تنها را با خود برد.

نابغه‌ی تنها چهارشنبه شب ۵ اکتبر به وقت محلی آمریکا در سن ۵۶ سالگی درگذشت.

وی همواره در پاسخ به افرادی که از قدرت و شور و شوق زندگی وی که سبب شد سال‏‌ها با سرطان مبارزه کند تقدیر می‏‌کردند؛ تاکید می‏‌کرد: «برای این‏‌که از ازدست دادن چیزهایی که دارید؛ نهراسید، همواره به یاد داشته باشید که به ‏راحتی می‏‌توانید بمیرید».

استیو جابز در زمانی چشم به جهان گشود که تلفن‏‌ها بزرگ بودند؛ با سیم کار می‏‌کردند و هنوز شماره‏‌گیرهای آن‏‌ها گرد و بزرگ در میان دستگاه قرار داشت.

در آن زمان، تلویزیون‏‌ها شبیه یک جعبه‌ی ‏ مربع ‏شکل بزرگ بودند و موسیقی را می‏‌شد با صفحات بزرگ و گرامافون گوش داد.

ولی اکنون که وی از میان ما رفت، همه چیز تغییر کرده است و بدون شک استیو جابز زندگی خود را صرف تغییر دادن زندگی روزمره‏‌ی تمامی ما کرد.

البته همه چیز برای وی با سادگی آغاز نشد و گویا همین سختی‏‌ها و دشواری‏‌ها سبب شد که استیو جابز همواره بخواهد با دیگران متفاوت باشد و طور دیگری زندگی کند، مدیریت متفاوتی داشته باشد و خصوصا" فراورده‌هایی کاملا" متفاوت نسبت به دیگر رقبای خود، به بازار عرضه کند. حتی اگر اکثریت افراد در آغاز عمل‏کرد وی را دیوانگی می‏‌خواندند.

در سال ۱۹۵۵ استیو جابز در حالی به ‏دنیا آمد که والدینش دو دانشجوی جوانی بودند که به دلیل نداشتن امکانات مالی کافی، وی را به پرورشگاه سپردند.

پدرش عبدالفتاح جندلی، اهل سوریه و در آمریکا دانشجوی علوم سیاسی و مادرش آمریکایی و دانشجوی رشته‌ی ‏روان‏شناسی با اصلیت آلمانی و سوییسی بود.

در این‏‌جا دست تقدیر وارد عمل شد و طفل نوزاد به زوجی سپرده شده که در "پالوآلتو" در نزدیکی سانفرانسیسکو زندگی می‏‌کردند که در آن زمان مرکز تمامی کارخانه‏‌ها و شرکت‏‌های بزرگ فن‏آوری‏‌های نوین به ‏حساب می‏‌آمد و پدر و مادر جدیدش، پاول و کلارا جابز بودند که او را به تحصیل و پیشرفت واداشتند.

وی با این‏‌که همواره علاقه داشت تا پدر و مادر طبیعی خود را پیدا کند؛ ولی برای تقدیر از افرادی که او را تربیت کرده‌اند؛ نام خانوادگی خود را تغییر نداد؛ حتی زمانی‌که به ‏درستی پی برد که ماجرای زندگی وی چگونه تغییر یافته است.

استیو جابز ۱۲ ساله بود که در دفتر راهنمای تلفن، شماره‏‌ی بیل هیولت، یکی از دو بنیان‏گذار شرکت بزرگ کامپیوترسازی "هیولت پاکار" که اکنون با عنوان "اچ ‏پی" معروف است؛ پیدا کرد و به وی تلفن زد.

بیل هیولت که از عمل‏کرد وی خوشش آمده بود به مدت ۲۰ دقیقه به تمامی سؤالات این کودک کنجکاو پاسخ داد و به وی قول داد که بعدها او را در شرکتش استخدام کند و سه سال بعد این کار را کرد و استیو جابز در ۱۵ سالگی، در زمان تعطیلات تابستانی‏‌اش، در کارخانه‌ی تولید قطعات الکترونیکی برای کامپیوترها هیولت پاکار، آغاز به کار کرد.

سپس وی تحصیلات خود را شروع کرد؛ ولی بیشتر اوقات را با دوستانش در باغ سیبی می‏‌گذراند که متعلق به یکی از آن‏‌ها بود که البته به یاد این دوران، هنگامی که شرکت خود را تأسیس کرد؛ نام آن را " اپل " یا همان سیب گذاشت.

وی به همراه دوستانش در این باغ سیب، با فلسفه‏‌های زندگی متفاوت رایج در آن دوران آشنا شد و در سن ۱۹ سالگی به هندوستان سفر کرد تا با ماهاریشی ماهاش ‏یوگی، استاد "تی‏ام" (Transcendental Meditation) یکی از شیوه‏‌های تمرکز، دیدار کند.

گرچه موفق نشد ماهاریشی ماهاش‏ یوگی را ببیند؛ ولی در گشت و گذار و سیر و سیاحتش در رشته کوه‏‌های هیمالایا با عقایدی متفاوت آشنا شد و کاملا" دگرگون به امریکا بازگشت.

در آن‏‌جا درس و تحصیل را کنار گذاشت؛ گیاه‏‌خوار شد و هر یکشنبه برای عبادت به یکی از معابد بودیسم هاره کریشنا می‏‌رفت.

در همان زمان، استیو جابز در چهارچوب فعالیت‌اش در شرکت اچ‏ پی، با استیو وزنیاک آشنا شد. ملاقات این دو استیو با هم سبب شد که شرکت اپل تأسیس شود.

هر دو با فروش ماشین و جمع‏ آوری تمامی دارایی مشترکشان توانستند برای راه‏ اندازی شرکتشان ۱۸۲۰ دلار جمع کنند.

سپس با این پول مقادیری چیپ کامپیوتری خریدند و در گاراژ خانه‌ی ‏خانوادگی استیو جابز، نخستین کامپیوتر اپل را به ‏وجود آوردند که کیبوردش در آن زمان از چوب ساخته شده بود و حروف روی دگمه‏‌ها را با دست در چوب حکاکی می‏‌کردند.

سال اول ۱۵۰ کامپیوتر به فروش رفت و این موفقیت سبب شد استیو جابز بتواند از یکی از سرمایه ‏گذاران شرکت بزرگ ساخت چیپ‌های کامپیوتری "اینتل"، ۲۵۰هزار دلار وام بگیرد.

به این ترتیب، اپل راه افتاد و در کمتر از سه دهه تبدیل به غول اقتصادی و فن‏ آوری‏‌های پیشرفته شد.

در آغاز، وی مستقیما" به یگانه‏ غول صنعت کامپیوتر زمان، یعنی آی‏ بی‏ ام حمله کرد و با عرضه‌ی ‏ " اپل ۲ " به بازار، انقلابی به ‏وجود آورد.

کامپیوتر وی، برخلاف کامپیوترهای آی ‏بی‏ ام، کوچک، زیبا و ارزان بودند و نخستین تبلیغ بزرگ تلویزیونی و سینمایی وی، با کارگردانی رایدی اسکات، از کتاب "۱۹۸۴" جورج اورول الهام گرفته بود که در آن اپل می‏ آمد تا جهان را از سلطه‌ی ‏ آی ‏بی‏ ام نجات دهد.

سپس چند سال فراز و نشیب و دوری استیو جابز از اپل، سبب شد که این شرکت به ورشکستگی نزدیک شود؛ ولی وی بار دیگر سکان هدایت اپل را به دست گرفت و در سال ۱۹۹۸ آی ‏مک، نوعی جدید از کامپیوتر را به بازار عرضه کرد و دوباره شرکت خود را رونق بخشید.

از آن زمان به بعد، فن‏ آوری‏‌های نوین اپل برابر بوده با انقلابی در صنعت ارتباطات و هم‏‌چنین در شیوه‌ی ‏استفاده‏‌ی روزمره‌ی ‏ افراد از این ابزار در سال ۲۰۰۱ آی‏ پاد را به بازار عرضه کرد؛ دستگاهی برای گوش دادن موسیقی. سپس عرضه‌ی ‏ آی ‏فون و بعد از آن آی ‏پد به بازار، سبب شد انقلاب‏‌های دیگری پدید آید.

رقبای استیو جابز که در آغاز او را به باد انتقاد می‏‌گرفتند؛ پس از عرضه‌ی ابزاری جدیدی از سوی وی، سعی می‏‌کردند ابزاری شبیه به آن بسازند و آن‏‌ها نیز به بازار عرضه کنند.

در ارتباط با خلاقیتش، استیو جابز همواره به اظهارات یکی از بزرگان صنعت اتومبیل ‏سازی، هنری فورد اشاره می‏‌کرد که گفته بود:" اگر می‏‌خواستم به خواسته‏‌های مشتریانم توجه کنم، آن‏‌ها فقط از من اسبی را می‏‌خواستند که تندتر بدود و هیچ‏‌گاه نمی‏‌توانستم اتومبیل را اختراع کنم».

به همین دلیل، استیو جابز هیچ‏‌گاه به خواسته‏‌های مشتریانش توجه نکرد و همواره با ایمان به عقایدش و خلاقیت‏ خود فرآورده‌های جدیدی را به بازار عرضه داشت.

استیو جابز، روز هفتم ماه ژوئن سال جاری، برای آخرین بار به عنوان مدیر اپل، در چهارچوب معرفی یکی از فراورده‏‌های جدید شرکت خود ظاهر شد و سپس رسما" خود را کنار کشید.

اما استیو جابز، فردی که زندگی روزمره‏ ما را متحول ساخت، همواره متذکر می‏‌شد که «برای پیشرفت و موفقیت در زندگی، باید همیشه عطش داشت و کمی جنون!» و خود وی نیز تا آخرین لحظات عمرش چنین زندگی کرد.

مرگ استیو جابز چه تاثیری بر جایگاه شرکت اپل در دنیا خواهد گذاشت؟

برخی معتقدند که این جابز نبوده که برای اپل کار می‌کرده بلکه در واقع اپل در خدمت جابز بوده است. اپل منهای جابز شاید معنای چندانی حداقل تا امروز نداشته است.

مارک نیومن یکی ازکارشناسان این حوزه در این مورد معتقد است :“نمی‌خواهم بگویم که دیگر فصل ابداعات اپل با این اتفاق به پایان رسیده، برعکس معتقدم که آن‌ها این کار را بهتر هم ادامه خواهند داد. انسان‌های بسیار توانایی در اپل جمع شده‌اند و در حال حاضر از سوی شرکت‌های دیگر به‌ویژه سامسونگ تحت فشار قرار دارند و به نظرم در فقدان استیو جابز وضعیت برای اپل بدتر و سخت‌تر خواهد شد.”

برخی محصولات اپل نظیر آیفون ۴S که اخیرا" رونمایی شده و یا گوشی آی فون در سال ۲۰۰۷، آی پاد در سال ۲۰۰۱، آی مک در سال ۱۹۹۸و مک اینتاش در سال ۱۹۸۴ بدون شک مدیون استعداد و شم بالای تجاری استیو جابز هستند.

استعدادی که ارزش هر سهم شرکت را در طی سی سال، از سه دلار و ۵۹ سنت به ۳۷۶ دلار رسانده است.

در حال حاضر شاید هیچ کس به اندازه‌ی مدیران شرکت سامسونگ از وضعیت پیش آمده خشنود نباشند؛ آن‌ها به‌عنوان رقیب اصلی اپل در زمینه تولید گوشی های هوشمند و لوح های رایانه‌ای، و تسلط بر بازار ارزشمند آسیا، راه خود را برای رقابت با اپل در فقدان مغز متفکر این شرکت هموارتر خواهند دید.

در همین حال ارزش سهام سامسونگ روز پنجشنبه حدود چهاردرصد افزایش یافت. ارزش سهام رقبای دیگر اپل نظیر ال.جی الکترونیک و اچ.تی.سی تایوان هم در بازارهای آسیایی به‌طور نسبی بالا رفت.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -